Otázky a odpovědi

Co se děje na schůzce?

Každou schůzku začínáme družinovými a loučíme se oddílovými pokřiky. Náplní schůzek jsou hry nejrůznějšího typu, abychom dobře rozvíjeli schopnosti a dovednosti každé světlušky i skautky. Hrajeme hry kolektivní i na jednotlivce. Chceme, aby se každá cítila součástí kolektivu a zároveň věděla, že má v družince své nezastupitelné místo. Nechybí hry na pohyb, ale ani na přemýšlení, komunikaci, logiku, spolupráci. Pomocí nejrůznějších her se učíme poznávat přírodu kolem sebe, poznávat hrady a zámky České republiky, vážeme uzle, které se nám mohou hodit i v běžném životě, luštíme šifry atd.

Co s sebou na schůzku?

Abychom spolu mohly hrát nejrůznější hry, nosíme s sebou na každou schůzku i výpravu pár věcí a jsou to:

- zápisník a tužka

- uzlovačka (na vázání uzlů, označování hřiště či nějakého pole)

- šátek (na „slepecké“ hry)

- míček (házení na terč apod.)

- KPZ neboli Krabička Poslední Záchrany (Tuto malou krabičku si každá světluška/skautka tvoří sama, je v ní spousta věcí, které nám mohou pomoci v nejrůznějších situacích nebo být pomůckou v nějaké hře. KPZ obsahuje: sirky a škrtátko, knoflíky, jehla a nit, známka, provázek, papír a malá tužka, svíčka, špendlíky (obyčejné i zavírací), připínáček, březová kůra, drátek, 10Kč, křída, provázek, náplast, žiletka (u světlušek být nemusí nebo dobře zabalena, aby nedocházelo k poranění).

Kdo je na schůzce?

Program pro světlušky­/skautky zajišťují vedoucí oddílů, oddílové rádkyně, rádkyně družin nebo Nezabudky.

Jak často jsou výpravy?

Výpravy pořádáme tak jednou za měsíc. Záleží na ročním období. Když je teplo, snažíme se být co nejvíc v přírodě, v zimě nám počasí dovoluje jen krátké výlety či návštěvy divadel.

Jaké výpravy pořádáme?

Máme dva druhy výprav – jednodenní a vícedenní.

Na jednodenních výpravách se vydáváme někam za kulturou (hrady nebo zámky, zoo, divadlo), na krátké výlety do přírody či závody (Memoriál bratra Vítka, Svojsíkův závod, Závod světlušek a vlčat).

Na vícedenní jezdíme mimo Prahu. Ubytované jsme většinou ve skautské klubovně, skautském domě nebo u někoho na chatě.

Výpravy máme jak samostatné (světlušky a skautky zvlášť), tak společné.

Jednou či dvakrát za rok se konají střediskové srazy nebo společné Velikonoce, kde se sejdou všechny oddíly našeho střediska Ostříž.

Jaké je základní vybavení na výpravu?

Základem jsou dobré boty (nejlépe kotníčkové pohorky, k dostání v outdoorových obchodech), dobře sedící velký batoh, spacák a karimatka/alumatka.

Kdy, kam a na jak dlouho jezdíme na tábor?

Na tábory jezdíme v létě o prázdninách, většinou na začátku července na 14 dní.

Nejčastěji jezdíme do jižních Čech. Na jedno tábořiště jezdíme tak dva tři roky a pak hledáme jiné neokoukané tábořiště.

Jak to vypadá na táboře?

Světlušky a skautky jsou rozděleny rovnoměrně do několika stejně schopných skupinek. Tyto skupinky si pak každý den střídají služby – kuchyně, voda, nákup, hlídky. Skupinka, co má zrovna službu v kuchyni, pomáhá s jídlem, připravuje snídani, svačiny, oběd a večeři. Skupinka „na vodu“ po celý den zajišťuje dostatek pitné vody v táboře. A služby „nákup“ a „hlídky“ zahrnují dojít na nákup a zajistit hlídání tábora. Na táboře dodržujeme táborový řád, který řídí náš táborový čas - kdy je budíček, čas na hygienu, nástup, snídaně, dopolední program, oběd, polední klid atd.

Co se ještě děje na táboře?

Celý náš tábor vždy provází celotáborová hra (CTH), která má ucelený tématický rámec. Většinou se jedná o CTH podle knižní předlohy (např. Ostrov pokladů, Robinson, Kocourkov, Ferda Mravenec). Některé táborové večery vyplňují táborové ohně a to jak slavnostní (Zahajovací oheň, Slibový oheň, Závěrečný oheň), tak obyčejné, kde sedíme dokola, opékáme buřty, hrajeme na kytary a zpíváme.

Na každém táboře pořádáme výpravy – jednodenní do přírody či do města (do bazénu, na nějakou výstavu) či „puťák“, kdy vyrazíme na pár dní mimo tábor a snažíme se nachodit kilometry.